Bilgisayar Fan Değişimi

 

DİZÜSTÜ BİLGİSAYARIN FAN DEĞIŞTİRİLMESİ

Soğutma fanı dizüstü bilgisayarınızın ısı emici sisteminin vazgeçilmez bir parçasıdır. İşlemci ve diğer parçaların oluşturduğu sıcak havanın alınmasından sorumludur. Modern dizüstü bilgisayar tasarımlarında genellikle soğutma kanalları boyunca fana ileten bir ‘ısı borusu‘ sistemi bulunur ve bu ısı içeriden çıkarılıp soğutulması sağlanır. Dizüstü bilgisayarın iç kısımdaki her şey çok dar bir alanda olduğundan, bozuk veya arızalı duruma düşen bir fan, kritik bir önem taşır. Soğutma sisteminiz arızalı duruma düşerse dizüstü bilgisayar yalnızca birkaç saat içinde bozulabilir. Servisimiz fan onarım hizmetlerini garantili olarak sunmaktadır. Dizüstü bilgisayarınız aşırı ısınırsa veya fan düzensiz sesler çıkarıyorsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

laptop-fan-temizleme

Basınçlı Hava İle Laptop Fanını Temizleme ;

Masaüstü veya dizüstü bilgisayar olsun, tüm bilgisayarlar işlemcileri ve dahili bileşenleri için soğutma sistemleri içerir. Bilgisayar işlemcileri, saniyede milyonlarca hesaplamanın üstesinden gelmekte ve her biri çalışmak için elektrik yükü gerektirmektedir. Bir süre sonra, uygun şekilde soğutulmadığında işlemci aşırı ısınır. Üreticiler genellikle işlemciden ısı çekmek için bazı ısı emici ve bir soğutma fanı monte eder.

Bununla birlikte, eğer fan toz ile tıkanırsa, işlemci düzgün şekilde soğutmayabilir ve arızalanabilir. Sınırlı kaynaklara ve sıkı teslim tarihlerine sahip küçük bir işletme için, hatalı çalışan dizüstü bilgisayarlar sorun çıkarabilir. Fanınızı dizüstü bilgisayarınızdan temizlemenin kolay bir yolu, kapağı çıkarmak, birikmiş tozu atmak ve fan kanatlarını yumuşak bir bezle silmektir.

Basınçlı Havanın Artıları ve Eksileri

Hava kompresörü kullanımı her zaman daha çok fayda sağlar, bu da klavyeden veya bir dizüstü bilgisayarın içindeki tozu, fanı dahil olmak üzere temizlemek için idealdir. Bu kompresörler genellikle bilgisayar satan çoğu mağazalarda bulunur.

Dizüstü bilgisayarınızın alt panelini çıkarın. Farklı üreticiler farklı tipte dizüstü koruması sağlar, ancak çoğu küçük bir yıldız başlı tornavidayla çıkarılabilen vidalar kullanır. Vidalar özellikle küçükse, vidaları kasadan çıkarmak için bir çift cımbız, elektronik forseps veya iğne pense kullanılır. Vidaları küçük kaba yerleştirin ve farklı uzunluklarda veya boyutlardalarsa, her bir vidanın yerini not edin. Dizüstü bilgisayarın içine baktığınızda soğutma fanı açıkça görünmelidir.

Fanı parmağınızla yerinde tutun, böylece dönmez. Asla fanı çıkarmayın, çünkü donanıma ilişkin ileri düzeyde bilgisi olmayan parçaları çıkarmak, işlemciye veya ısı dağıtıcılarına zarar verebilir. Fanın yüzeyini bezle temizleyin, yavaşça toz ve kiri merkezden uzaklaştırın. Bez kirlendiğinde, temizlemeye devam edin veya bezin farklı bir bölümünü kullanın. Fanın içine bir yığın toz düşmesi temizleme amacını ortadan kaldırabilir. Dizüstü bilgisayarın içindeki havalandırma deliklerini bezle ve ayrıca toz biriken diğer tüm açık alanlarla silin. Fanın içine düşmüş olabilecek tozu çıkarmak için fana hafifçe üfleyin. Fan temizlenene kadar işlemi tekrarlayın. Tamamlandığında, dizüstü bilgisayarın alt kapağını takabilirsiniz.

İhtiyacınız olacak ürünler ;

Hava kompresörü,

Tüy Bırakmayan Bez,

Uyarı : Bilgisayarın çalışma parçalarını bilmiyorsanız, donanımı bilgisayardan kesinlikle çıkarmayın. Ayrıca, tozu temizlemek için asla elektrikli süpürge kullanmayın; makine, dizüstü bilgisayar bir güç kaynağına bağlı olmasa bile, hassas donanımlara zarar verebilecek statik sorunlara neden olabilir.