• Konyaaltı, ANTALYA
  • info@laptop.web.tr
  • Çalışma Saatleri: 09:00 – 20:00
Thumb

Ekran Kartı Onarımı

Bir dizüstü bilgisayardaki video kartı, bir video yongası, video belleği ve anakart üzerindeki güç kaynaklarından veya dizüstü bilgisayar anakartının konektörüne (MXM veya diğer) takılı ayrı bir karttan oluşan bir sistemdir. Daha önce (9-10 yıl önce bilgisayarlarda), merkezi işlemci video sinyali işlemeyle ilgiliydi ve video kartının görevi sadece görüntüyü göstermekti. 3D grafiklerin ortaya çıkmasıyla birlikte video kartı daha fazla gelişti ve bağımsız bir kart haline geldi. Bilgisayarları ve dizüstü bilgisayarları geliştirme sürecinde, tüm bileşenleri iyileştirildi. Video kartının performansı arttı, üzerine daha güçlü video çipleri takıldı, video kartlarının boyutu ve soğutma verimliliği arttı.

  • Laptopta ekran kartı tamiri nasıl yapılır.
  • Bilgisayarda ekran kartı neden bozulur.
  • Arızalı bir video kartının belirtileri neler.
  • Laptop video kartları neden aşırı ısınıyor.

Dizüstü bilgisayardaki video kartının onarımı

Dizüstü bilgisayardaki grafik kartı, masaüstü bilgisayarlarındaki grafik kartından çok farklıdır. Ana özellikler daha küçük çip boyutu, mobil versiyonu, enerji tasarruflu versiyonu ve kart arayüzüdür (bazen dizüstü bilgisayarların ve masaüstü bilgisayarlarının video kartlarındaki video çipleri aynıdır). Çoğu durumda, bir video çipi, video belleği ve güç kaynakları şeklindeki bir dizüstü bilgisayar video kartı, dizüstü bilgisayar anakartına lehimlenir ve daha az sıklıkla ayrı bir kart olarak kullanılır. Masaüstü bilgisayarlarda ise bunun tam tersidir, çoğunlukla PCI Express yuvasında ayrı kartlar olarak üretilirler ve daha kolay bir şekilde montaj yapılabiliyor.

Bir GPU çok karmaşık bir iç yapıya sahiptir, büyük çip üreticileri tarafından üretilir ve bir video kartının büyük bir kısmını oluşturur. Gerçekleştirdiği çok sayıda işlev nedeniyle, video kartının kendisine bağlanması gereken çok sayıda satıra (adres, veri, güç vb.) sahiptir. Son yıllarda, böyle bir “çok pimli” mikro devreyi bir panoya takmak için en kabul edilebilir seçenek BGA (Top Izgara Dizisi) paketi olmuştur. Bu durumda, mikro devrenin kontakları (bacakları) mikro devrenin altında sıralar halinde eşit olarak dağılmış toplardır (tüm yüzeyinde veya belirli alanlarda yüzeyin bir kısmına dağıtılır).

Dizüstü bilgisayar video çipi değiştirme

Bir video kartının BGA çipinin değiştirilmesi özel ekipman üzerinde yapılmalıdır, bu durum özel olarak seçilmiş bir sıcaklık profiline göre gerçekleştirilen bir işlemdir. Profil, çıkarıldığında ve yenisi takıldığında mikro devrenin sıcaklığındaki bir dizi değişikliktir. Ayarlanan profilden sıcaklık ayarına göre hafif bir sapma olsa bile (örneğin, bir taslak nedeniyle), mikro devre çıkarılmamalıdır. Tüm kontaklar lehimlenmemiş durumda ise (çip oturmuyor) yüksek sıcaklıklarda çevre elemanlara veya yeni çipe zarar verebilirsiniz.

MXM tipi bir dizüstü bilgisayarın ekran kartında onarım yaparken ( Acer , Asus dizüstü bilgisayar tamiri ) alttan ısıtma o kadar önemli değildir. Çünkü anakart boyutu küçüktür ve deformasyon olmayacaktır. Anakart üzerindeki video çipi değiştirilirse alttan ısıtmanın yetersiz olması önemlidir. Aksi takdirde, anakart deforme olabilir ve hasar görebilir, bu durumda anakart  lehimleme istasyonuna alınmalıdır.

Bir video çipini değiştirmenin maliyeti, belirli bir çipin fiyatına bağlıdır. Bir çipi değiştirmenin maliyeti çok düşükse, şüphe uyandırmalıdır. Isıtma yöntemleri genellikle geçici iyileşmeyi destekler. Bir ekran kartı çipinin değiştirilmesiyle bir dizüstü bilgisayarı tamir etmenin maliyeti 600 TL’den az olamaz. Ucuzluğun peşinden lütfen koşmayın, daha fazlasını kaybedebilirsiniz. Değiştirilecek uygun çipin seçimi bir usta tarafından gerçekleştirilmelidir.

GF 7600M’ye kadar (dahili) eski Nvidia ekran kartlarına sahip anakartlarda sınırlı onarımlar yapıyoruz. 2008’den önce üretildiler ve değiştirilecek kaliteli mikro devreleri bu dönemlerde bulmak çok zor. Mevcut çiplerin çoğu çok kalitesizdir, çipin sürümünü, çalışmasını doğru bir şekilde belirleyeceğimiz zaman, arıza tespiti sonrasında sizlere tüm işlemleri iletiyoruz.

 

bga-onarım-ve-değişim-antalya

 

Çeşitli video kartları da bazen arızalı olabiliyor, bunlar çoğunlukla AMD video kartları, örneğin 216-0833002 yongalı AMD Radeon HD 7650M. Nvidia çipleri genellikle. İşlemcilerdeki yerleşik olan video kartı nadiren arızalı duruma düşmektedir. Eğer bozuk durumda ise işlemci değiştirilerek sorun ortadan kaldırılır.

Bir dizüstü bilgisayar ekran kartını onarmak, genellikle yanmış bir çipi çalışan başka bir çiple değiştirmek anlamına gelir, yani yenisi ile değiştirilmesi gerekiyor. Bazı “ustalar” eski mikro devreleri arızalı durumdaki anakartlardan çıkarmayı başarırlar. Daha sonra temizlenen alana montaj için lehim topları uygulanır. Ayrıca bazı Çinli teknik servisler Türkiye’ye çok sayıda kullanılmış çip tedarik ediyor. En iyi ihtimalle reball markası altında satış yapmaktadırlar. En kötü durumlarda, bu tür mikro devreler satın alınabilir ve dizüstü bilgisayarlar için bu seviyedeki değişimleri sonrası tekrar sağlıklı bir duruma getirilebilir.

Bir video kartını tamir ederken, önce eski alanı düzeltiyoruz ve ayrıca eski video çipini de mutlaka çıkarıyoruz ve yenisini montajlıyoruz. En önemli şey, “dime”lere (platformlara) zarar vermeden düzeltmektir. Ancak bu her zaman mümkün olmayabilir, örneğin anakartın arkasında büyük bir ısı kapasiteli devreler varsa.

Maalesef daha farklı bir yöntem olarak görülen ekran kartının ısıtılması son dönemlerde daha sık yapılmaktadır. Ekran kartı ısındıktan sonra çalışmaya başlarsa bu yöntem sadece arızanın bulunduğu anlamına gelmelidir. Ancak bazı “sorumsuz servisler”, tanılamayı video kartını onarmak olarak belirmekte, daha kötüsü müşteriye değiştirildi gibi bir prosedür sunarak ek olarak para almaya çalışmalarıdır. En önemli şey, bu tür cihazların genellikle bir aydan fazla çalışmamasıdır. Bu süre zarfında kristaller tekrar alt tabakadan uzaklaşır ve çalışmayı durdurur.

Dizüstü bilgisayarlarda arızalı bir video kartının belirtiler

# Dizüstü bilgisayar açılıyor, ekranda görüntü yok, sabit diskten önyükleme göstergesi yanıp sönmüyor, harici monitörde görüntü yok.

# Sabit diskten yükleme devam ediyor (göstergeye bakılırsa), ancak ekran karanlık, görüntü yok, harici monitörde görüntü var, Lcd ekran ve kablonun kontrolleri.

# Dizüstü bilgisayar açılıyor, önyükleme devam ediyor, ekran siyah, harici monitörde sinyal yok.

# Dizüstü bilgisayar açılıyor, önyükleniyor, ancak yüklemeden önce ekranda görüntülenirken bozulmalar, ekstra karakterler, anlamsız kelimeler vb.

# Beyaz ekran, dikey çizgiler, görüntü bozulmaları, bulanık yanlış renkler.

# Video çipinin artan sıcaklığı, yükleme esnasında belirli bir video kartı arıza sinyali.

# Windows, VGA 640 * 480 modunda önyükleme yapıyor, ekran kartı sürücüsü yüklü değil veya yanlış çalışıyor.

# Windows normal şekilde açılıyor, ancak 3B oyunlarda çöküyor, kendiliğinden kapanmalar, donmalar veya 3B oyunlar hiç başlatılamıyor.